Foreninger

Antal foreninger ialt: 143. Klik på foreningens titel for at læse mere.
ForeningGruppeHjemmeside
Aalborg Seniorsport Ældre og handicappede www.seniorsport.dk
Idrætsforeningen for handicappede Ældre og handicappede www.ihaalborg.dk
Aktivitetscentret Smedegården Ældre og handicappede
De Positive - Førtidspensionistklub Ældre og handicappede www.freewebsite-service.com/depositive
Klub 93 Ældre og handicappede
Borgerhjælp Øst Ældre og pensionister
Lokalrådet i Aalborg Øst Ældre og pensionister
Nørre Tranders Antenneforening Borgerforening www.nta-tv.dk
Haveselskabet Aalborg borgerforening www.haveselskabet.dk/aalborg
Haveforeningen Jørgen Berthelsens Minde Borgerforening www.berthelsensminde.dk
Haveforeningen Budumvang Borgerforening www.budumvang.dk
Sommerfuglehaverne Borgerforening
Øster Uttrup Borgerforening Borgerforening
Borgerforum Aalborg Øst Borgerforening www.kvarterloft.dk
Nørre Tranders Borgerforening Borgerforening
Fritidsjob i Aalborg Børn og unge www.fritidsjobaalborg.dk
Fritidscentret Smedegården Børn og unge
Fritidscentret Herningvej Børn og unge www.ungdomsringen.dk
Fritidscentret Byggeren Børn og unge
Teenspot Børn og unge
Børns Voksenvenner Børn og unge www.voksenven-aalborg.dk
Foreningen for Grønlandske Børn Børn og unge
KFUM Øster Uttrup Gruppen Børn og unge
DDS Johan Rantzau Børn og unge www.johanrantzau.dk
FDF Aalborg 8 Nr. Tranders Børn og unge www.FDF.dk/aalborg8
Børneklubben Aalborg Øst, Globen Børn og unge www.urk.dk
Børnemix / URK Børn og unge www.urk.dk
9220 De Frivillige Børn og unge
Legestue Børn og unge
Mandagsklubben på Næssundvej Børn og unge
Café Familiestart Øst Børn og unge
Grønlandske Børn Børn og unge www.fgb.dk
Familieklubben Børn og unge
Sundhedsværkstedet Øst Diverse
Sundhedshjørnet Diverse
Shindo Sangha  Diverse
Aalborg Retshjælp Diverse
Torsdagscafé Diverse
UNF Aalborg Diverse www.unf.dk/aalborg
Team Øst afd. 158 Diverse
Onsdagscafé Diverse
Borgerjournalist 9220 Diverse
Bankocenter Danmark Diverse www.bankocentret.dk
Bankoklub Diverse
Genbrugsbutik JGS Diverse
Genbrugsen Diverse
Sammenhold i Øst Diverse www.majfest.dk
Cykelværkstedet Diverse
Aalborg Jægerklub Dyr www.aajk.dk
Aalborg & Omegns Jagtforening Dyr www.a-o-j.dk
Limfjordsjægerne Dyr www.limfjordsjaegerne.dk
Kattens Værn Dyr www.kattens-vaern.dk
Brevdueforeningen 053 Sølyst Dyr www.053-soelyst.123hjemmeside.dk
Sportsrideklubben Øster Uttrup Dyr
Schæferhundeklubben Dyr www.schaeferhundkreds16.dk
Bernersennen Nordjylland Dyr www.aalborg-hundeklub.dk
Aalborg Hundeklub Dyr www.aalborg-hundeklub.dk
Hundeklubben SAK Dyr www.hundeklubben-SAK.dk
Stald Kridtgaarden Dyr
Strikkeklubben Nr.Tranders Kreativt
Kaffe og Strik Kreativt
Strikkeklub Kreativt
Malerpigerne Kreativt
Pilens Venner Kreativt
Kniplepigerne Kreativt
Aalborg Scrapbooking og kort Kreativt
Patchworkpigerne Kreativt
Fotoklubben Kreativt www.saltumvej.dk
Krea-Kilden Glasværksted Kreativt
Fotoklub Aalborg øst Kreativt
De Garnglade Kreativt
Glasværksted Kreativt
Onsdags Læseklub for voksne Kultur www.trekanten.info
Mandeklub Kultur
Kvindeforeningen SAWA Kultur
Den Østlige Forening Kultur
Den Etniske Kvindeforening Kultur
Quinderne Kultur
Bydelsmødre Aalborg Øst Kultur
Frivillig Aalborg Kultur
Danskundervisning Kultur
Mekanisk Nostalgi Kultur www.mekanisknostalgi.dk
KISS - Kultur, Idræt, Sundhed, Samvær Kultur
Filmklub Kanalen Kultur www.filmklubkanalen.dk
Forening Norden Aalborg og omegn Kultur www.norden-aalborg.dk
Fokus Folkeoplysning Kultur www.fokus-folkeoplysning.dk
Lokalhistorisk Forening for Nørre Tranders Sogn Kultur
Bevaringsforeningen for Landsbyen Nørre Tranders Kultur
Dansk-Rumænsk forening Kultur
Lille Skole for Voksne Kultur www.sindskolerne.dk
Øster Sundby Møllelaug kultur- og brugshuse
Brugshuset Øster Uttrup kultur- og brugshuse Øster Uttrup borgerforening
Sommerfuglens Venner kulturhuse
Kaffe Fair kulturhuse www.kaffefair.dk
Butik-Caféen kulturhuse www.frivillighuset.dk/butik-cafeen
Gigantium - Idræts- og kulturcenter kulturhuse www.gigantium.dk
Aktivitetshuset Sundparken kulturhuse
Kanalhuset kulturhuse
Trekanten - bibliotek & kulturhus kulturhuse www.trekanten.info
Rørdal Kirke kulturhuse www.nrtranders.dk
Nr. Tranders Kirke kulturhuse www.nrtranders.dk
Frikirken International Church kulturhuse www.fintc.dk
Aalborg Pipe Band Musik og Dans www.aalborgpipeband.dk
Aalborg Country Music Club Musik og Dans
Visens Venner Musik og Dans www.visensvenner.dk
Aalborg Harmonikaklub Musik og Dans
Touch of Africa Musik og Dans
VIMOROZ Musik og Dans
Aalborg Danse- og Spillemandslaug Musik og Dans www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk
Side by Side Linedancers Musik og Dans www.sidebyside-linedance.dk
Babysalmesang Musik og Dans www.nrtranders.dk
Country Jamboree Aalborg Musik og Dans www.countryjamboreeaalborg.dk
Pokerklub Sport og Idræt
Billard Klub Sport og Idræt
Dartklubben Kanalen Sport og Idræt
AaB esport Sport og Idræt www.aabesport.dk
Aalborg Curling Klub Sport og Idræt www.aalborg-curling.dk
Aalborg Skøjteløberforening (ASF) Sport og Idræt www.a-s-f.dk
Aab Ishockeyforening Sport og Idræt www.AaB-is.dk
Gymnastik for 4-6 år HK Star Sport og Idræt
Bujinkan Ninpo Dojo Aalborg Sport og Idræt
Aalborg Øst Road Runners Club Sport og Idræt www.aalborg-roadrunners.dk
Aalborg Selvforsvar & Ju-Jitsu Klub Sport og Idræt
IF Haabet, Øster Uttrup Sport og Idræt
B32 Øster Sundby boldklub Sport og Idræt www.minidraet.dgi.dk/forening/70373401?aktivitet=40
Nordic Walking Stavmotion Sport og Idræt www.stavmotion.dk
NIM - Nordjyllands Inline Motionister Sport og Idræt www.nim-rul.dk
Krolf Ø - Sommerfuglen Sport og Idræt
Dragen Nordjylland Sport og Idræt
Motorik 3-5 år - HK Star Sport og Idræt www.hkstar.dk
Aviators Modelflyvere Sport og Idræt www.aviatorsmodelflyvere.dk
Aab 89ers, Amerikansk Football Sport og Idræt www.89ers.dk
Badmintonklubben abc Aalborg Sport og Idræt www.abc-aalborg.dk
Aalborg Heroes Sport og Idræt www.aalborgheroes.dk
Aalborg Flyers Floorball Club Sport og Idræt www.aalborgflyers.dk
Aab Floorball Sport og Idræt www.aabfloorball.dk
HK STAR Håndbold Sport og Idræt www.hkstar.dk
AaB - Aalborg Boldspilsklub af 1885 Sport og Idræt www.aabaf1885.dk
KB 81 - Kildeparkens Boldklub Sport og Idræt www.kb81.dk
Børnebasket Aalborg Sport og Idræt Børnebasket Aalborg
FitnessØ - Foreningsbasseret MOTIONSCENTER Sport og Idræt Fitness Ø
Aalborg Dinosaurs Discgolf Sport og Idræt www.dinosaurs.dk/discgolf
Nørre Tranders E-sport Sport og Idræt www.nrtesport.dk