Foreninger

Antal foreninger ialt: 132. Klik på foreningens titel for at læse mere.
ForeningGruppeHjemmeside
9220 De Frivillige Børn og unge
AaB - Aalborg Boldspilsklub af 1885 Sport og Idræt www.aabaf1885.dk
Aab 89ers, Amerikansk Football Sport og Idræt www.89ers.dk
AaB esport Sport og Idræt www.aalborgesport.dk
Aab Floorball Sport og Idræt www.aabfloorball.dk
Aab Ishockeyforening Sport og Idræt www.AaB-is.dk
Aalborg & Omegns Jagtforening Dyr www.a-o-j.dk
Aalborg Country Music Club Musik og Dans www.countrymusicclub.dk
Aalborg Curling Klub Sport og Idræt www.aalborg-curling.dk
Aalborg Danse- og Spillemandslaug Musik og Dans www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk
Aalborg Dinosaurs - Frisbeegolf og ultimate Sport og Idræt dinosaurs.dk/ultimate
Aalborg Flyers Floorball Club Sport og Idræt www.aalborgflyers.dk
Aalborg Harmonikaklub Musik og Dans www.aalborgharmonikaklub.dk/
Aalborg Heroes Sport og Idræt www.localgymsandfitness.com/DK/Aalborg/345340588881488/Aalborg-Heroes
Aalborg Hundeklub Dyr www.aalborg-hundeklub.dk
Aalborg Jægerklub Dyr www.aajk.dk
Aalborg Øst Road Runners Club Sport og Idræt www.aalborg-roadrunners.dk
Aalborg Pipe Band Musik og Dans www.aalborgpipeband.dk
Aalborg Retshjælp Diverse www.aalborgretshjaelp.dk
Aalborg Scrapbooking og kort Kreativt
Aalborg Selvforsvar & Ju-Jitsu Klub Sport og Idræt www.ju-jitsu-aalborg.dk
Aalborg Seniorsport Sport og Idræt www.seniorsport.dk
Aalborg Skøjteløberforening (ASF) Sport og Idræt www.a-s-f.dk
Aktivitetscentret Smedegården Ældre og pensionister aktivitetscentre.aalborg.dk/øst/smedegaarden
Aktivitetshuset Sundparken kultur- og brugshuse
Aviators Modelflyvere Sport og Idræt www.aviatorsmodelflyvere.dk
B32 Øster Sundby boldklub Sport og Idræt minidraet.dgi.dk/forening/70373401?aktivitet=40
Babysalmesang Musik og Dans www.nrtranders.dk
Badmintonklubben ABC Sport og Idræt www.abc-aalborg.dk
Bankocenter Danmark Diverse www.bankocentret.dk
Bankoklub Diverse
Bernersennen Nordjylland Dyr www.aalborg-hundeklub.dk
Billard Klub Sport og Idræt
Borgerforum Aalborg Øst Borgerforening www.kvarterloft.dk
Borgerhjælp Øst Ældre og pensionister
Borgerjournalist 9220 Diverse
Børnebasket Sport og Idræt www.bornebasketfonden.dk
Børneklubben Aalborg Øst, Globen Børn og unge www.urk.dk
Børnemix / URK Børn og unge www.urk.dk
Børns Voksenvenner Børn og unge www.voksenven-aalborg.dk
Brevdueforeningen 053 Sølyst Dyr 053-soelyst.123hjemmeside.dk
Brugshuset Øster Uttrup kultur- og brugshuse www.øster-uttrup.dk
Bujinkan Ninpo Dojo Aalborg Sport og Idræt www.ninja-aalborg.dk
Butik-Caféen kultur- og brugshuse frivillighuset.dk/butik-cafeen
Bydelsmødre Aalborg Øst Kultur
Café Familiestart Øst Børn og unge
Cykelværkstedet Diverse
Dartklubben Kanalen Sport og Idræt
DDS Johan Rantzau Børn og unge www.johanrantzau.dk
De Positive - Førtidspensionistklub Ældre og pensionister www.freewebsite-service.com/depositive
Den Etniske Kvindeforening Kultur www.kvarterloft.dk/Foreninger.aspx?foreningid=641
Den Østlige Forening Kultur
Dragen Nordjylland Sport og Idræt www.dragennordjylland.dk
FDF Aalborg 8 Nr. Tranders Børn og unge www.FDF.dk/aalborg8
Filmklub Kanalen Kultur www.filmklubkanalen.dk
FitnessØ Sport og Idræt www.fitnessø.dk
Fokus Folkeoplysning Kultur fokus-folkeoplysning.dk
Forening Norden Aalborg og omegn Kultur www.aalborg.foreningen-norden.dk
Foreningen for Grønlandske Børn Børn og unge www.fgb.dk
Fotoklub Aalborg øst Kreativt
Fotoklubben Kreativt www.saltumvej.dk
Fritidscentret Byggeren Børn og unge
Fritidscentret Herningvej Børn og unge www.ungdomsringen.dk
Fritidscentret Smedegården Børn og unge www.fcsmedegaarden.dk
Fritidsjob i Aalborg Børn og unge www.fritidsjobaalborg.dk
Frivillig Aalborg Kultur
Genbrugsbutik JGS Diverse
Genbrugsen Diverse
Gigantium kultur- og brugshuse www.gigantium.dk
Gymnastik for 4-6 år HK Star Sport og Idræt www.hkstar.dk
Haveforeningen Budumvang Borgerforening www.budumvang.dk
Haveforeningen Jørgen Berthelsens Minde Borgerforening www.berthelsensminde.dk
Haveselskabet Aalborg borgerforening haveselskabet.dk/aalborg
HK STAR Håndbold Sport og Idræt www.hkstar.dk
Hundeklubben SAK Dyr www.hundeklubben-SAK.dk
Idrætsforeningen for handicappede Sport og Idræt www.ihaalborg.dk
IF Haabet, Øster Uttrup Sport og Idræt
Kaffe Fair kultur- og brugshuse www.kaffefair.dk
Kaffe og Strik Kreativt
Kanalhuset Kultur- og brugshuse
Kattens Værn Dyr www.kattens-vaern.dk
KB 81 - Kildeparkens Boldklub Sport og Idræt www.kb81.dk
KFUM Øster Uttrup Gruppen Børn og unge
KISS - Kultur, Idræt, Sundhed, Samvær Kultur
Klub 93 Ældre og pensionister
Kniplepigerne Kreativt
Kofoeds Skole kultur- og brugshuse kofoedsskole.dk
Krea-Kilden Glasværksted Kreativt
Krolf Ø - Sommerfuglen Sport og Idræt
Kvindeforeningen SAWA Kultur
Legestue Børn og unge www.legestuerne.mono.net
Lille Skolen for Voksne Kultur www.sindskolerne.dk
Limfjordsjægerne Dyr www.limfjordsjaegerne.dk
Lokalhistorisk Forening for Nørre Tranders Sogn Kultur www.nrtranders-lokalhistorie.com
Lokalrådet i Aalborg Øst Ældre og pensionister
Malerpigerne Kreativt
Mandagsklubben på Næssundvej Børn og unge
Mandeklub Kultur
Mekanisk Nostalgi Kultur www.mekanisknostalgi.dk
NIM - Nordjyllands Inline Motionister Sport og Idræt www.nim-rul.dk
Nordic Walking Stavmotion Sport og Idræt Stavmotion.dk
Nørre Tranders Antenneforening Borgerforening www.nta-tv.dk
Nørre Tranders Borgerforening Borgerforening
Nr. Tranders Kirke kultur- og brugshuse www.nrtranders.dk
Onsdags Læseklub for voksne Kultur www.trekanten.info
Onsdagscafé Diverse
Øster Sundby Møllelaug kultur- og brugshuse
Øster Uttrup Borgerforening Borgerforening www.øster-uttrup.dk
Patchworkpigerne Kreativt
Pilens Venner Kreativt
Pokerklub Sport og Idræt
Quinderne Kultur
Rørdal Kirke kultur- og brugshuse www.nrtranders.dk
Sammenhold i Øst Diverse www.majfest.dk
Schæferhundeklubben Dyr www.schaeferhundkreds16.dk
Shindo Sangha  Diverse
Side by Side Linedancers Musik og Dans www.sidebyside-linedance.dk
Sommerfuglehaverne Borgerforening
Sommerfuglens Venner kultur- og brugshuse
Sportsrideklubben Øster Uttrup Dyr
Strikkeklub Kreativt
Strikkeklubben Nr.Tranders Kreativt
Sundhedshjørnet Diverse
Sundhedsværkstedet Øst Diverse afd9073.abhim.dk/Om-huset/Aktiviteter-i-huset/.../Sundhedsvaerkstedet
Team Øst afd. 158 Diverse
Teenspot Børn og unge
Torsdagscafé Diverse
Touch of Africa Musik og Dans
Trekanten - bibliotek & kulturhus kultur- og brugshuse www.trekanten.info
UNF Aalborg Diverse www.unf.dk/aalborg
VIMOROZ Musik og Dans
Visens Venner Musik og Dans www.visensvenner-aalborg.dk